„Më trzimómë z Bògã!”

Kategoria: 2018
Utworzono: 01-10-2018
Liczba odwiedzin: 1697

Wystawa pn. „Më trzimómë z Bògã!” Druki sakralne z kolekcji prof. Józefa Borzyszkowskiego.

Biblie, modlitewniki, śpiewniki, obrazki z wizerunkami świętych... Wszystko to można było obejrzeć na wystawie  „Më trzimómë z Bògã”. Druki sakralne z kolekcji prof. Józefa Borzyszkowskiego, otwartej uroczyście w naszym Muzeum 1 października. Wśród prezentowanych ksiąg były piękne Biblie z XVIII w. (najstarsze księgi, jakie znalazły się na wystawie pochodzą z połowy XVII w.), Stary Testament po hebrajsku, próbny egzemplarz tłumaczenia Nowego Testamentu na język kaszubski (Eugeniusza Gołąbka), modlitewniki, jakich używali m.in. ks. bp Konstantyn Dominik, ks. prymas abp Henryk Muszyński, ks. Bernard Sychta, Anna Łajming, Stanisław Pestka, Józef Ceynowa i mnóstwo innych osób ważnych dla Pomorza.

Wiele ksiąg posiada bogato zdobione okładki, czasami ze srebrnymi okuciami. Cenną częścią kolekcji, na podstawie jakiej powstała wystawa, są rękopisy – książki odręcznie przepisane przez mieszkańców Pomorza, niekiedy z pięknymi rysunkami. Najstarsze z nich powstały na początku XIX w.

Wspaniałym uzupełnieniem prezentowanych druków były rzeźby, zabytkowe krzyże, relikwiarze i różańce pochodzące ze zbiorów prof. Józefa Borzyszkowskiego.

Uczestnikom wernisażu bardzo podobały się też obrazki , zwłaszcza te z pięknymi koronkami na brzegach. Warte uwagi są również obrazki z dedykacjami od kaszubskich biskupów i księży odprawiających msze święta z kaszubską liturgią Słowa.

Wystawę zorganizowano w ramach projektu pn. „Zakup kolekcji druków sakralnych od prof. Józefa Borzyszkowskiego” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Powiatu Wejherowskiego.

Wystawa była czynna od 01.10.2018 do 31.12.2018r.

Autor -
Kurator Dariusz Majkowski, Anna Kąkol