"Kaszubi z Jones Island"

Kategoria: 2018
Utworzono: 12-09-2018
Liczba odwiedzin: 1871

Wystawa fotograficzna pt. „Kaszubi z Jones Island”.

Jones Island (wyspa Jonesa) położona jest  na Jeziorze Michigan w stanie Wisconsin, w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Rybacy kaszubscy przybyli tam z Półwyspu Helskiego w drugiej połowie XIX w. Odnajdujemy wśród nich nazwiska : Struck, Muza, Styn, Kohnke, Bolda, Golla, Budzisz, Jeka, Kańsky i inni. Po pewnym czasie mieszkańcy zostali przymusowo  wysiedlani  z wyspy, w wyniku przegranych procesów sądowych z właścicielem gruntu Illinois Steel Company. Ostatnim ”królem wyspy” był Feliks Struck, który opuścił ją w 1944 r.

 Potomkowie kaszubskich emigrantów do dziś zachowali silną tożsamość. Spotykają się raz do roku na Jones Island w wydzielonym Parku Kaszubskim i celebrują swoją kaszubskość.

Na wystawie zaprezentowano fotografie przedstawiające życie codzienne rybaków kaszubskich z Jones Island. Na urokliwych, w większości czarno-białych fotografiach, utrwalono architekturę i  pejzaż  wyspy z nieodłącznym widokiem łodzi i suszących się sieci.  Urokliwy jest także wizerunek niewielkiego domu Walentego Strucka, pierwszego kaszubskiego osadnika na Jones Island, który przybył tam w latach 60.XIX w.

Patrząc na te fotografie  odnosi się wrażenie, że  w kadrze zatrzymano  nie tylko wizerunki  mieszkańców wyspy ale także nastrój  różnych uroczystości rodzinnych (śluby,  komunie, pikniki), szkolnych i społecznych. Utrwalono wizerunki rybaków kaszubskich np.  wielopokoleniowej rodziny Kossów czy  Budziszy.

Bogatą  i różnorodną kolekcję zdjęć, z końca XIX w aż do lat 60. XX w., pozyskano ze zbiorów  Milwaukee Public Library, Milwaukee, Wisconsin, USA.

Oprac.: Janina Kurowska

 

Wystawa była czynna od 12.09.2018 do 29.09.2018r.

Autor -
Kurator Janina Kurowska