„Małe jest czeskie. Mikrokosmos”

Kategoria: 2018
Utworzono: 07-05-2018
Liczba odwiedzin: 1689

Wystawa czeskiej sztuki użytkowej autorstwa sióstr Jaroslavy i Bohumily Šetelikovych „Małe jest czeskie. Mikrokosmos” .

Jaroslava Šetelíková - pochodzi z rodziny utalentowanych artystów malarzy. Jej dziadek, malarz Jaroslav Šetelík (1881-1955), znany jest z akwarel i malarstwa olejnego (dżdżystego powietrza nad Wełtawą), ojciec, akademicki malarz Dimitrij Šetelík (1908-1991), pracował jako konserwator w Galerii Sztuki w Sydney a w swoim zawodzie znalazł się w czołówce światowej. Jaroslava projektuje i tworzy kreatywne zabawki dla dzieci. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych (Praga, Brno, Bruksela, Montreal, Helsinki, Londyn, Paryż i in.). Jest laureatką wielu nagród, tj. "Wybitny produkt roku", "Excellent Design", „Crystal Pyramid”.

Bohumila Šetelíková (po mężu Horák) - pochodzi (jak jej siostra Jaroslava) z rodziny artystów malarzy. Jej dziadek, malarz Jaroslav Šetelík, znany jest z akwarel a zwłaszcza w Pradze, ojciec, akademicki malarz Dimitrij Šetelík. Głównym efektem Jej pracy są miniatury (m.in. kompozycje tworzyw sztucznych z drewna, materiałów naturalnych), głównie z motywami religijnymi. Jej prace znalazły swoje miejsce w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie.

Patronat Honorowy nad wystawą objęła Dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie Pani Taťjana Langášková.

Organizatorzy serdecznie dziękują Pani Marzenie Krajewskiej - Minister Radcy Ambasady Polskiej w Pradze Czeskiej za czynną pomoc w zorganizowaniu przesyłki eksponatów do Polski.

Wystawa była czynna od 07.05.2018 do 17.06.2018r.

Autor Jaroslava Šeteliková, Bohumila Šeteliková
Kurator Anna Kąkol