Czas zamknięty w kalendarzach...

Kategoria: 2018
Utworzono: 19-05-2018
Liczba odwiedzin: 1840

Wystawa pt. „Czas zamknięty w kalendarzach… Ze zbiorów Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie”. 

W Dziale Literatury i Prasy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, kalendarze stanowią dość specyficzną grupę zbiorów.

Pod względem zawartości kalendarze najczęściej stanowią dla nas źródło informacji dotyczących zestawienia dni poszczególnych miesięcy pod kątem przypadających im dni tygodnia, czasu wschodu i zachodu słońca w każdym dniu, wykazu imion, świąt, itp. Z tymi danymi kalendarze najczęściej utożsamiamy.

Ekspozycja zatytułowana Czas zamknięty w kalendarzach… Ze zbiorów Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie ma na celu ukazanie różnorodności kalendarzy wydanych na Kaszubach, Pomorzu, innych regionach Polski, a nawet poza jej granicami. Drukowane w języku kaszubskim, polskim, niemieckim, nierzadko czcionką neogotycką (potocznie zwaną gotycką), zawierają w sobie, oprócz wspomnianych już informacji typowych dla kalendarzy i inne treści.

Powstały w różnych okresach, w otoczeniu środowisk i osób o różnych zainteresowaniach, np. „Kalendarz. Notatnik »Kupca«” na rok 1927, adresowany był do osób związanych z ekonomią, zawierał praktyczne informacje na temat przemysłu, handlu; natomiast „Wejherowski Kalendarz Maryjański” na rok 1937 powstał w środowisku redakcji „Gazety Gdyńskiej” i zawierał rozważania nabożne podbudowane przykładami, a także porady dla rolników, artykuły historyczne.

W zbiorach wejherowskiego Muzeum odnajdą Państwo wiele przykładów kalendarzy potwierdzających ich różnorodność. Nie sposób było je wszystkie zaprezentować na niniejszej ekspozycji, dlatego też dokonano wyboru odzwierciedlającego ich unikatowość.

Zatrzymując się nad mottem Alberta Einsteina „Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić”, zapraszamy Państwa do pochylenia się nad bogactwem kalendarzy, które czas miniony bezpowrotnie, zatrzymały na swoich kartach.

 Wystawa była czynna od 19.05.2018r.

Autor -
Kurator Małgorzata Wiszowata