Rysunek i malarstwo Hanny Haponiuk

Kategoria: 2016
Utworzono: 09-09-2016
Liczba odwiedzin: 1580

Wystawa rysunku i malarstwa autorstwa Hanny Haponiuk pt. „W smudze światła”.

Hanna Haponiuk edukację plastyczną rozpoczęła za namową swojego ojca Jerzego Haponiuka. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 4 w Rumi, gdzie jako uczennica Pani Krystyny Pomieczyńskiej otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki dla dzieci wybitnie uzdolnionych artystycznie. Po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, kontynuowała na stycznych w Gdańsku. W 1995 uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Włodzimierza Łajminga i aneks z rysunku u prof. Marii Targońskiej.

Po ukończeniu studiów Hanna Haponiuk wraz z mężem Waldemarem Lewkowiczem założyła firmę zajmującą się działalnością plastyczną i projektowaniem wnętrz obiektów mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej. W 2002 roku wygrali konkurs na wykonanie fresków w nowym kościele w Sanktuarium Licheńskim.

Równocześnie z prowadzeniem działalności usługowej powstają prace artystyczne. Hanna Haponiuk tworzy kolorystyczne obrazy olejne, monochromatyczne rysunki na granicy abstrakcji i pogodne akwarele - kwiaty, pejzaże.

 

Artystka o swojej sztuce wypowiada się w następującymi słowami:

„Otacza nas niezliczone bogactwo kolorów, kształtów, świateł i cieni. Świat, który rozpoznajemy, to tylko wycinek rzeczywistości i niemożliwej do ogarnięcia całości. Pokazuję ludzi, ich twarze, ich smutek, rozmarzenie. Postrzegam ich wyraźnie i konkretnie, ale pragnę ukazać poetyczny pierwiastek ducha ludzkiego. Staram się kierować wzrok widza ku tajemnicy człowieka i świata, ukrytej za wielobarwną osłoną. Mój stosunek do modela jest delikatny, czuły i subtelny. Maluję przecież moich synów, dzieci przyjaciół, rodzinę. Składam fragmenty ich istnienia, odwołuję się do wspomnień i fotografii. Obrazy malowane są w technice akrylu, a rysunki to ołówek, tusz, kredka. Dzieło sztuki to zobrazowanie tego co przeczute, doświadczone lub przemyślane. Celem moich prac jest budowanie nastroju, wywołanie wrażeń zmysłowych, ale również intelektualnych refleksji. Fascynuje mnie rzeczywistość, więc być może mimowolnie kieruję wyobraźnię widza ku zjawiskom przyrody w rysunkach, cichemu istnieniu człowieka w obrazach.”

Wystawa była czynna od 09.09.2016 do 11.10.2016r.

Autor Hanna Haponiuk
Kurator Anna Kąkol