"Zdjęcia z przełomu wieków..."

Kategoria: 2017
Utworzono: 18-01-2017
Liczba odwiedzin: 936

Wystawa pt. Zdjęcia z przełomu wieków. Hermann Ventzke (1847 -1936) w drodze kamerą płytową.

Autor fotografii, Herman Ventzke (ur. 1846 r.) pochodził z Neumannshof, osady znajdującej się w okolicach Czarnego (obecnie w granicach miasta) w powiecie człuchowskim. Od 1870 roku, przez 66 lat mieszkał i pracował jako nauczyciel rysunku  w miejscowości Rathenow, nad rzeką Hawelą około 90 kilometrów na zachód od Berlina.

 Pod koniec lat 70.XIX wieku Ventzke rozpoczął działalność fotograficzną. Fotografował nie tylko obszar Brandenburgii, gdzie mieszkał. Odwiedzał także region dolnego biegu Wisły uwieczniając na szklanych płytach m.in.: Gdańsk, Toruń, Grudziądz, Kwidzyń. 

            Szczególną uwagę fotografika przyciągał Malbork i siedziba wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego. W latach 1882 -1897 prowadzono tam odbudowę średniowiecznego zamku. Z tego właśnie miejsca właśnie pochodzi większość zdjęć wykonanych przez Hermana Ventzke na terenie Prus Zachodnich.

            Na fotografiach pojawiają się  nie tylko wielkie, piękne i bogate miasta dawnych Prus Królewskich, ale także mniejsze miasta i wsie takie jak: Rogóźno, Człuchów, Czarne niedaleko Człuchowa, skąd pochodziła żona Hermana Ventzke. Na prezentowanych fotografiach  zobaczyć można również rodzinę i przyjaciół fotografika.

            Każde wykonane zdjęcie Ventzke  opatrywał dokładnymi informacjami: użyty sprzęt  fotograficzny: aparat, obiektyw (m.in. Aplanat, Omnar, Periplanat, Pantoskop) , panujące warunki świetlne, pory dnia, a także czas naświetlania szklanych płyt w formacie 18 x 24 cm lub 9 x 12 cm.

            Herman Ventzke zmarł 12 października 1936 roku w Rathenow. Pozostawił po sobie kolekcję obejmującą łącznie 2500 sztuk negatywów, która obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego w Berlinie.

            Na ekspozycji zaprezentowano70 unikatowych fotografii wykonanych na terenie Prus Zachodnich.

 

tekst: Maciej Kurpiewski

na zdjęciu powyżej: Malbork odbudowa zamku 1887rok

Wystawa była czynna od 18.01.2017 do 01.02.2017r.

Autor Hermann Ventzke
Kurator Maciej Kurpiewski